Masarykova obchodní akademie, Jičín

státní střední odborná škola zajišťující výuku čtyřletých oborů obchodní akademie,
obchodní akademie se zaměřením na cestovní ruch, na cizí jazyky, informační technologie             


Výměnný pobyt s belgickými studenty

V září Masarykovu obchodní akademii v Jičíně navštívili belgičtí studenti ze střední školy Sint-Jozefinstituut z města Kontich a strávili v hostitelských rodinách nezapomenutelný týden. V pátek 11. dubna 2008 se role otočily. 19 studentů 3. ročníku se vydalo poznávat novou zemi, kulturu a historii. Ale především si jeli procvičit anglický jazyk...

V pátek nás čekala asi 14-ti hodinová cesta z Prahy do Bruselu. Z Prahy jsme vyrazili ve 22:00h a absolvovali jsme velmi náročnou jízdu.

V sobotu ráno jsme dorazili do hlavního města Belgie a zde nás vřele přivítali naši kamarádi, se kterými jsme se naposledy viděli v září. Mezitím jsme si spolu jen dopisovali přes internet. Dojeli jsme do jejich školy, kde na nás čekala bohatá snídaně. Po vydatném jídle jsme se všichni rozjeli do „svých“ rodin a zbytek dne strávil každý jinak. Někdo šel do kavárny, jiní zpívali karaoke nebo se dívali na film.

Druhý den v neděli nás ale všechny čekal výlet do Oostende, kde jsme se procházeli po pláži a kde jsme si mohli nasbírat překrásné mušle. Odpoledne jsme návštívili bývalou cvičnou lod belgického námořnictva Mercator.

V pondělí 14. dubna jsme navštívili hostitelskou školu Sint-Jozefinstituut, kde pro nás byl připraven kvíz, ve kterém jsem si mohli procvičit naše vědomosti. Zhlédli jsme fotky nafocené v září v Jičíně a šli jsme si prohlédnout místní střední školu. Odpoledne nás autobus zavezl do nedalekých Antverp, kde jsme mohli obdivovat historické památky. Poté jsme se všichni sešli ve výborné pizzerii.

V úterý nás belgičtí studenti provázeli po krásných Bruggách. Jelikož studují cestovní ruch a mají výbornou znalost anglického jazyka, prohlídka se nám líbila. Následoval rozchod, kdy jsme si mohli projít belgické obchody. Zejména jsme kupovali čokolády, krajky a piva pro naše rodiny a přátelé. Po nákupech nás čekala projížďka lodí.

Středa byla ve znamení sportovního dne. Hned ráno skoro všichni studenti dorazili na kolech do městečka Edegem, kde se nachází sportovní centrum. Studenti si mohli vyzkoušet spinning, hip-hop nebo řádění v cirkusu – vše pod vedením zkušených instruktorů. Odpoledne každý strávil po svém. Někdo vyrazil do ZOO, jiní pokračovali ve sportování a šli si do místního bazénu zaplavat.

Předposlední den čtvrtek jsme strávili v hlavním městě Belgie – Bruselu. Navštívili jsme světoznámé Atomium, kde jsme z nejvyšší molekule mohli sledovat okolní krajinu. V centru města nás čekalo tzv. rally. Obcházeli jsme nejbližší uličky a odpovídali na otázky. Asi ve 14:00h jsme dorazili do Evropského Parlamentu. Spolu s průvodcem jsme si prohlédli hlavní zasedací místnost a zhlédli video. Večer na nás čekal večírek na rozloučenou – barbecue. Rodiče našich partnerů grilovali kuřecí stehýnka a žebírka, na kterých jsme si moc pochutnali. V pozdějších hodinách se pustila hudba a zábava mohla začít!!!

V pátek jsme se sešli všichni opět ve škole, kde jsme vyplnili dotazník a v poledne si dali k obědu výborné špagety. Poté nás belgičtí studenti doprovodili do Antverp, odkud jsme měli odjíždět do Prahy. Autobus měl sice zpoždění, ale nakonec jsme se všichni dočkali. Následovalo dlouhé loučení a mohli jsme vyrazit. Cesta byla dlouhá, ale do Jičína jsme dorazili už v 8:00h ráno.

Závěrem:

Určitě teď budu mluvit za všechny zúčastněné studenty, když řeknu, že se nám celá výměna líbila. Byla to pro nás dobrá zkušenost, poznali jsme belgickou kulturu, jejich tradiční jídla a historii. I když jsme se těšili domů, na tento zážitek nikdy nezapomeneme.

Chtěla bych ještě poděkovat našim profesorům, konkrétně panu Mgr. Peterkovi a paní Mgr. Jebavé, že se s radostí účastnili celé výměny a že když jsme potřebovali pomoc, vyšli nám vstříc a vždy pomohli.

Za studenty 3. ročníků – Iveta Šudová

Kritéria přijímacího řízení
školní rok 2020/2021

naleznete zde - kompletní informace zdeDatum Třída Akce

Kalendář akcí

Datum Akce
31.3. (4.AC) kulturní zájezd do Prahy
19.3. (1.B) exkurze - Čistírna odpadních vod Jičín
13.3. (3C+4C) veletrh cestovního ruchu HK
12.3. (3C) beseda v knihovně Fake news
10.,12.,17.3. (1. ročníky) beseda - policie ČR
12.-13.2. (4. ročníky) ÚP - IPS => vstup na trh práce
12.2. (1.,2. ročníky,3.C) Daniel Polman - Race across America
30. 1. (3. ročníky) přednáška ředitele FÚ pro Královéhradecký kraj
28. 1. (1. ročníky) beseda s podnikateli
27.1.-30.1.projekt Edison
24. 1. (1. ročníky) preventivní interaktivní beseda "S tebou o tobě"
19.12. (3.B, 3.C, 2.B) koncert
19.12. (APE) obhajoba vítězného týmu v TC HK
17. 12. (vybraní studenti) Fokus Václava Moravce
9. 12. (APE) prezentace podnikových záměrů v TC HK
4. 12. (vybraní studenti) exkurze Drážďany
27. 11. Student Business Forum - téma: Hotelnictví a cestovní ruch
20. 11. konference "Choceň - škola a podnikání"
19. 11. (3. ročník - vybraní studenti) exkurze v ČT
19. 11. vybraní studenti okresní kolo piškvorek
15. 11. beseda 4. vyuč. h. o Listopadu 1989
14. 11. (3.C - 3.h) komentovaná prohlídka "Listopad 89 v Jičíně" - muzeum
další aktivity